1662
1662

Pustar ut efter en mycket intensiv arbetsvecka i Las Vegas och elektronikmässan CES som inkluderat en rad pryljobb, webb-tv och intervjuer. Mot slutet av veckan blev jag även involverad i bevakningen av terrordåden i Paris.

Här är veckans skörd hittills:

• Förhandsjobb på CES-mässan inklusive ett webb-tv-inslag. Se och läs här. Här är webb-tv-inslaget.

• Webb-tv-inslag #2: ”Mycket kameror på mässan”.

• Artikel om det svenska minikameraföretaget Narrative.

• Intervju med Electrolux teknikchef Jan Brockmann + foto. Så här såg den ut på SvD sajt:

Jan Brockmann på Elux fotograferad i vad som beskrivs som Elvis gamla privatsvit på hotellet som numera heter W
Jan Brockmann på Elux fotograferad i vad som beskrivs som Elvis gamla privatsvit på hotellet som numera heter Westgate.

Så här såg artikeln ut i lördagstidningen:

Intervjun med Jan Brockman på Electrolux lördagen den 10 januari 2015.
Intervjun med Jan Brockman på Electrolux lördagen den 10 januari 2015.

• Intervju med Netflix teknikchef Greg Peters + foto.

• Webb-tv-inslag #3: Hälsoprylar och 3D-skrivare.

• Jag har gjort tre så kallade ”svep”, egentligen bildspel, om prylar från CES: Det första, det andra och det tredje, inklusive bilder och startartiklar.

• Ett perspektiv om hur lättklädda tjejer på video lockar besökare till tv-tillverkarnas mässmontrar.

Ytterligare ett jobb från CES publiceras i SvD Näringsliv kommande vecka.

Väl hemkommen till New York hamnade jag i Paristerrorn och körde fredagsnattens liverapportering om dramat från New York, plus att jag skrev en morgonnyhetstext om saken som låg på sajten på lördagsmorgonen.

• Här är direktrapporten och här är artikeln.

Utöver det publicerades under helgen mitt perspektiv som skrevs före jul om den alltmer anonyma börshandeln, finns att läsa här.

Så här ser det ut på sajten:

Perspektiv om en alltmer anonym börshandel och vad det får för konsekvenser.
Perspektiv om en alltmer anonym börshandel och vad det får för konsekvenser.

 

CES-mässan i bilder

Klicka en bild för att öppna galleriet

→ VIDEO Se mina webb-tv-inslag från Las Vegas på Reporter TV

In this article